Licznik odwiedzin
Dzisiaj1
Wczoraj5
Wizyt w tygodniu68
Wizyt w miesiącu6
Wizyt ogółem85589
Powered by Kubik-Rubik.de

Wycieczka w przeszłość

Wycieczka w przeszłość

W ramach projektu „Poznajemy razem historię i tradycje regionu” warsztat historyczny zorganizował wycieczkę do jednych z najstarszych obiektów archeologicznych na Podlasiu.
Tym razem poznawaliśmy najodleglejsze dzieje Podlasia. Jako, że osadnictwo kojarzy nam się z średniowiecznymi grodami i osadami naszym celem był Suraż. To tutaj archeologowie odkryli najwięcej „skarbów” związanych z przeszłością tych ziem. Zaczęliśmy od zrekonstruowanej średniowiecznej osady, w której dzięki wykładowi i opowieści historyka Dariusza Paczusko nauczyliśmy się rozróżniać co to jest osada, grodzisko, jak budowano palisady, wały obronne, jak wyglądało życie codzienne dawnych plemion słowiańskich. Zdobyliśmy też Górę Królowej Bony, gdzie odnaleziono ślady dawnego grodziska z XI wieku. Naszą ogromną uwagę przykuły niesamowite znaleziska w prywatnym muzeum pana Wiktora Litwińczuka. Znajdują się tam zbiory, których może pozazdrościć niejedno muzeum. Można tam zobaczyć skamieniałości z ery mezozoicznej i kenozoicznej, wyroby i narzędzia krzemienne z okresu neolitu, kościane i rogowe militaria, płyty nagrobne z czasów pogańskich, czaszki wymarłych zwierząt oraz eksponaty etnograficzne. Wielu z nas przyrzekło sobie powrócić do Suraża jeszcze raz.
Dalszym etapem naszej wyprawy był „Rezerwat Krzemionka”. Wprawdzie awaria autokaru nie pozwoliła nam poznać całego uroku tego zakątka Puszczy Knyszyńskiej, to niemniej dotarliśmy do celu naszej podróży – kopalni krzemienia sprzed 3 tysięcy lat. Jest to niesamowite wrażenie, gdy chodzi się po miejscu, gdzie przed tysiącami lat ludzie z pierwotnych plemion prymitywnymi narzędziami wydobywali krzemienny urobek, by później wykorzystać go na narzędzia, groty do strzał. Co ciekawsze w tym miejscu co rusz napotykaliśmy odłamki krzemienia. W tym momencie ten odległy czas jakby nam się przybliżył.
W drodze powrotnej do Sokółki odkryliśmy jeszcze jedno miejsce Trzciankę, gdzie nie tak dawno prowadzono prace archeologiczne i znaleziono 147 przedmiotów wskazujących na wczesnośredniowieczny gród z XII w.
Pełni wrażeń zakończyliśmy nasza wyprawę spotkaniem integracyjnym przy ognisku w gospodarstwie agroturystycznym w Kuryłach